Pajączki na twarzy – jeden z objawów trądziku różowatego, który można zniwelować za pomocą laseroterapii

Zaczerwienienie skóry i pajączki na twarzy to jedne z pierwszych objawów trądziku różowatego. Na późniejszym etapie mogą pojawić się krostki i grudki. Z pajączkami i rumieniem skutecznie radzi sobie zabieg laserowego zamykania naczynek, który umożliwia wyciszenie choroby na długi czas. Na czym polega i jakie daje efekty laserowe leczenie trądziku różowatego? Wyjaśniamy.

Co to jest trądzik różowaty i jak się objawia?

Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry. Charakterystyczne objawy tego schorzenia to silne zaczerwienienie skóry i tzw. pajączki na twarzy, czyli rozszerzone naczynka. W dalszych etapach choroby pojawiają się małe, czerwone krostki. Skłonności do powstawania rozszerzonych naczynek i rozwoju trądziku różowatego mają szczególnie osoby o jasnej karnacji. Trądzik różowaty można efektywnie leczyć z pomocą zabiegów laserowych dostępnych m.in. Klinice Beauty Skin w Radomiu.

Laserowe usuwanie pajączków na twarzy

Przed zastosowaniem lasera na trądzik różowaty konieczna jest konsultacja lekarska. Zabiegu nie można wykonywać, gdy na skórze występują aktywne stany zapalne. Podczas konsultacji lekarz musi wykluczyć wszystkie przeciwwskazania, aby móc przeprowadzić skuteczną terapię. Laserowe zamykanie naczynek odczuwane jest jako „podszczypywanie”, co dla niektórych osób może być niekomfortowe. Przed zabiegiem lekarz może zastosować krem znieczulający, aby zniwelować nieprzyjemne odczucia.

Wiązka światła laserowego bardzo precyzyjnie wyłapuje rozszerzone naczynia krwionośne, dzięki czemu nie uszkadza sąsiadujących tkanek. Energia pochłaniana jest przez hemoglobinę znajdującą się w rozszerzonym naczynku. Dochodzi do podgrzania ścian naczynia i zamknięciu ich od wewnątrz. Zabieg trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Pacjent może od razu powrócić do codziennych aktywności, pamiętając o bezwzględnej ochronie twarzy przed promieniowaniem słonecznym przez co najmniej 4 tygodnie.

Skóra po zabiegu laserowym może wydawać się jeszcze bardziej zaczerwieniona i obrzęknięta – jest to naturalna reakcja na działanie światła laserowego. W ciągu kilku dni skutki uboczne ustępują i można zauważyć znaczną poprawę kolorytu skóry oraz redukcję nieestetycznych pajączków.

Jakie efekty daje laserowe leczenie trądziku różowatego?

Przy pomocy lasera można skutecznie zniwelować pierwsze objawy trądziku różowatego – rozszerzone naczynka i rumień. Dzięki temu można spowolnić przebieg choroby i zapobiec jej pogłębianiu się. Laserowe zamykanie naczynek zazwyczaj wykonuje się jednorazowo. W przypadku gdy pajączków jest wiele, a rumień bardzo intensywny, konieczna może być seria zabiegów, które wykonuje się w 6-tygodniowych odstępach. Po wykonaniu pełnej terapii trądzik różowaty może się wyciszyć. Należy jednak pamiętać, że jest to choroba przewlekła, której nie można całkowicie wyleczyć. Trądzik różowaty może powrócić w każdej chwili, zwłaszcza gdy nie zapewniamy skórze odpowiedniej pielęgnacji lub narażamy ją na niekorzystne czynniki. Aby utrzymać efekty laserowego zamykania naczynek, specjaliści zalecają regularne poddawanie się zabiegom przypominającym.

Jeśli szukasz więcej informacji na temat zabiegów medycyny estetycznej, odwiedź naszą stronę internetową, aby uzyskać więcej informacji.

Photo of author

Kamil