Leczenie wszawicy – przewodnik krok po kroku

Wszawica to powszechnie występująca choroba pasożytnicza, która towarzyszy człowiekowi od samych początków ludzkości. Choroba może dotknąć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wbrew obiegowej opinii nie jest to problem wyłącznie nizin społecznych i osób będących na bakier z higieną. Wszawicą można się zarazić w żłobku, przedszkolu, szkole, zakładzie pracy, środkach komunikacji publicznej, hotelu i setkach innych, codziennie odwiedzanych miejsc. Ważne jest zatem, aby znać podstawowe zasady leczenia wszawicy oraz profilaktyki tej choroby. Po szczegóły zajrzyj do naszego poradnika.

Objawy wszawicy

Wszawica, znana także jako pedikuloza, to choroba pasożytnicza wywołana przez wesz głowową (Pediculus humanus capitis). Chociaż może dotknąć osoby w każdym wieku, najczęściej występuje u dzieci i młodzieży, co wynika z faktu, iż najszybciej szerzy się w dużych skupiskach ludzkich, w których trudno jest zachować dystans – w żłobkach, przedszkolach, szkołach podstawowych, na wycieczkach, koloniach czy obozach.

Wszy to bezskrzydłe owady pasożytnicze, które nie potrafią skakać ani latać. Przenoszą się przez bezpośredni kontakt z nowym żywicielem (tzw. kontakt „głowa do głowy”) lub za pośrednictwem różnych przedmiotów, jak przybory higieniczne, wykładziny, tapicerowane meble, ubrania etc.

Cykl życia wszy trwa około 40 dni, podczas których samica składa do 300 jaj, zwanych gnidami, przytwierdzając je u nasady włosów. Dorosłe wszy mają około 4 mm długości i zazwyczaj są brunatnego koloru.

Głównym objawem wszawicy jest intensywny świąd skóry głowy. Jest to reakcja alergiczna organizmu na ślinę oraz kał pasożytów, co prowadzi do stopniowo narastającego pieczenia i swędzenia. Objawy te są spowodowane mikro urazami skóry wynikającymi z ugryzień wszy.

To warto wiedzieć:

Świąd nie pojawia się od razu po zarażeniu. Ten charakterystyczny objaw może wystąpić nawet po 7-10 czy 14 dniach od kontaktu z pasożytem.

Jak rozpoznać wszawicę u dziecka?

Wiedząc, że np. w przedszkolu czy szkole dziecka stwierdzono przypadek wszawicy, nie należy czekać na wystąpienie objawów u własnej pociechy czy innych domowników. Warto regularnie, nawet codziennie, przeprowadzać rutynowe przeglądy włosów.

Dobrze jest używać do tego gęstego grzebienia i sprawdzać włosy przy dobrym oświetleniu, przeczesując wydzielone pasma kosmyków. Wszy często zasiedlają okolice za uszami i potylicy, ale w zaawansowanym stadium choroby pasożyty mogą zajmować całą powierzchnię głowy.

To jest ważne:

Wykrycie pasożytów na wczesnym etapie umożliwia podjęcie szybkiego leczenia i tym samym zaoszczędzenie dziecku bardzo nieprzyjemnego świądu oraz powikłań w postaci np. nadkażeń bakteryjnych skóry głowy.

Preparat do leczenia wszawicy

Po wykryciu wszawicy u dziecka nie wpadamy w panikę. Wielu rodziców może pamiętać słusznie minione czasy, kiedy to leczenie tej choroby wymagało stosowania bardzo nieprzyjemnych preparatów, a nierzadko także ścięcia włosów. Dziś nie ma o tym mowy.

Na rynku są dostępne specjalistyczne środki na wszy, które mogą rozwiązać problem wszawicy już po jednorazowej aplikacji. Warto wybrać preparat, który eliminuje zarówno gnidy, jak i wszystkie aktywne stadia wszy, bez potrzeby powtarzania zabiegu. O dobry środek, najlepiej taki, który nie zawiera składników owadobójczych, zapytaj w aptece.

Eliminacja wszy i gnid z otoczenia

Ważnym elementem kuracji jest również wyeliminowanie pasożytów z bezpośredniego otoczenia, czyli po prostu z domu. Pamiętajmy, że wszy i gnidy mogą przetrwać na różnych powierzchniach przez kilka dni, dlatego konieczne jest dokładne posprzątanie mieszkania, odkurzenie podłóg i mebli, a także wypranie pościeli i ubrań zarażonej osoby w temperaturze powyżej 60°C.

To jest ważne:

Rodzice powinni zachować się odpowiedzialnie i poinformować o stwierdzeniu wszawicy u dziecka dyrekcję żłobka, przedszkola czy szkoły. Dzięki temu ostrzeżenie, oczywiście anonimowo, dotrze także do pozostałych rodziców.

Profilaktyka wszawicy

Po zakończonym leczeniu kluczowe jest zapobieganie ponownemu zarażeniu. W tym celu warto stosować preparaty odstraszające wszy, zwłaszcza u dziecka mającego codziennie kontakt z rówieśnikami np. w przedszkolu.

Preparaty tego typu można stosować codziennie, spryskując włosy dziecka przed wyjściem z domu, co minimalizuje ryzyko ponownego zarażenia. O dobry środek zapytaj w swojej aptece.

Podsumowanie

Leczenie wszawicy nie stanowi dziś wielkiego wyzwania – sięgając po odpowiedni, natychmiast działający preparat, można pozbyć się tego nieprzyjemnego problemu praktycznie od ręki. Pamiętajmy natomiast, że najważniejsze jest trwałe wyeliminowanie wszawicy ze środowiska domowego, co wymaga wdrożenia podstawowych zasad higieny oraz stosowania preparatów minimalizujących ryzyko kontaktu z pasożytem.

Photo of author

Kamil