Lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni korzystają ze stetoskopu wielokrotnie w ciągu dnia. Noszą go na szyi, czasem zwijają i wkładają do kieszeni fartucha, ale przede wszystkim – wielokrotnie dotykają nim pacjentów. Jak dbać o stetoskop, aby był zawsze czysty i higieniczny, a do tego sprawnie działał przez długie lata?
Stetoskop – sprzęt, który towarzyszy lekarzom latami
Mówi się, że lekarze potrzebują dostroić się do stetoskopu i gdy już im się to uda, niechętnie zmieniają go na nowy – nawet jeśli ich model jest już bardzo wysłużony. Może być w tym sporo prawdy – stetoskop to narzędzie, które jest „przedłużeniem” medyka, bez niego nie może on pracować. To dlatego wielu lekarzy ma na fartuchu stetoskop, który nie wygląda na najnowszy… Wsłuchanie się w stetoskop pomaga bowiem lekarzowi lepiej diagnozować – a wymiana swojego sprzętu na nowy to zawsze potrzeba dostrojenia się do niego od początku. Aby takie wymiany nie były zbyt częste, trzeba wiedzieć, jak zadbać o swój instrument.
Jak dezynfekować stetoskop?
Osłuchiwanie stetoskopem kilkunastu a czasem kilkudziesięciu pacjentów dziennie zmusza lekarza do regularnej dezynfekcji tego urządzenia. Medycy muszą bowiem zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz pacjentom – obowiązkowo powinni więc pozbywać się z głowicy stetoskopu drobnoustrojów i bakterii. W tym celu najlepiej jest użyć chusteczki nasączonej 70% roztworem alkoholu izopropylowego. Nie wolno moczyć stetoskopu w żadnych płynach ani wystawiać na działanie wody. Nie powinno się również używać do jego odkażania płynów do dezynfekcji, które często mają w składzie składniki nawilżające, mogące poluzować i spowodować pęcznienie membran.
Raz na jakiś czas warto porządnie wyczyścić stetoskop. W tym celu koniecznie trzeba zdjąć oliwki, w których okolicy mogą gromadzić się zabrudzenia. Po wyczyszczeniu instrumentu należy oliwki dobrze docisnąć.
Jak dbać o stetoskop, aby służył przez lata?
Stetoskopy renomowanych marek, takich jak na przykład Littmann, są wyprodukowane z materiałów wysokiej jakości, które mają przetrwać lata. Dzięki temu są odporne na zabrudzenia, działanie alkoholi oraz lipidów znajdujących w ludzkiej skórze, a do tego długo zachowują swój kształt. Aby jednak maksymalnie przedłużyć żywotność sprzętu, stetoskop:
- najlepiej nosić na szyi, zamiast w kieszeni, gdzie może się zniekształcić,
- należy trzymać z dala od źródeł ciepła oraz chłodu (nie wolno kłaść go na przykład na grzejniku),
- dobrze jest przechowywać w etui (np. po zakończonym dyżurze), a nie wrzucać do torby z różnymi przedmiotami – głowica i membrana są dość delikatne i mogą się porysować.
Stetoskop specjalistyczny nie jest tani, dlatego warto dbać o niego jak najlepiej – będzie wówczas służył długo i niezawodnie. Cena nie jest jednak głównym czynnikiem, motywującym do troski o to urządzenie. Większość medyków nie lubi wymiany stetoskopu na nowy, gdyż w swój stary model są już „wsłuchani”. Pielęgnacja stetoskopu obejmuje zaledwie kilka kroków – jest to przede wszystkim regularne czyszczenie i zwracanie uwagi na to, aby stetoskop nie leżał zwinięty w torbie czy plecaku.